Paskambinkite į studiją

Kraunasi...
Laidą ar jos ištrauką parsisiųsti galite tik asmeniniam naudojimui. Viešinti laidą ar jos ištrauką kitais, tarp jų - ir komerciniais, tikslais ir kanalais, laidos turinį paversti tekstu ir publikuoti galima tik gavus raštišką redakcijos sutikimą.

Ūkininkai pasiekė savo – EP supaprastino aplinkosauginius reikalavimus

2024-04-29, Pirmadienis 07:07
Lukas Oželis

Atsižvelgdami į ūkininkų nuogąstavimus dėl Europos Sąjungos bendrosios žemės ūkio politikos reikalavimų, Europos Parlamento nariai peržiūrėjo šiuo metu galiojančias taisykles ir nusprendė jas pataisyti. Šiuo sprendimu atšaukiama dalis aplinkosauginių reikalavimų ūkininkams, kurie buvo priimti dar šios kadencijos pradžioje, t. y. 2021 m. Naujosios taisyklės, kurioms dar reikės ES Tarybos pritarimo, leis sumažinti administracinę naštą ūkininkams bei suteiks daugiau lankstumo taikant aplinkosauginius reikalavimus. Taisyklėse patikslinta, kaip turi būti taikomi trys aplinkosauginiai reikalavimai – dėl dirvožemio dangos, sėjomainos ir pūdymų – būtini ES paramai gauti. 

Be to, ES valstybėms suteikiama daugiau lankstumo pritaikyti ES žemės ūkio politikos įgyvendinimo išimtis, o mažesni nei 10 ha ploto ūkiai nebus kontroliuojami dėl minėtų reikalavimų įgyvendinimo.

Nors Žaliųjų partijos atstovai sukritikavo pasiūlymus dėl mažesnių aplinkosauginių reikalavimų ūkininkams, europarlamentaras Juozas Olekas Žinių radijo laidoje „Ką žinome apie Europos Parlamentą?“ teigė, kad pokyčiai supaprastins aplinkosauginius reikalavimus, tačiau didelio poveikio pačiai aplinkai tai nepadarys. „Taisyklės padaro daug praktiškesnį gamtosauginių reikalavimų įgyvendinimo procesą. Ypatingai tai liečia Lietuvos ūkininkus. Pirma, tai yra susiję su daugiametėmis pievomis, ypatingai su daugiamečių pievų apskaita ir tais pasikeitimais, kurie įvyko nuo 2018 m. Tada Lietuvoje kai kurie ūkininkai perėjo nuo gyvulininkystės prie augalininkystės ir tuo pačiu panaudojo turėtas daugiametes pievas, dabar naudojamas pasėliams. Dabar bus galimybė apskaityti tas pievas, kurios nebuvo deklaruotos“, – kalbėjo Europos Parlamento narys.

Pokyčiai buvo priimti per ypatingai trumpą laiką, nes Europos Komisija pasiūlymus pateikė vos prieš pusantro mėnesio, o taisyklės galios jau šiais metais teikiamoms ES paramos paraiškoms. J. Olekas, paklaustas ar taisyklių atlaisvinimą lėmė artėjantys EP rinkimai, pripažino, jog ūkininkų protestai smarkiai prisidėjo prie reguliavimo sumažinimo. Vis dėlto pokyčius politikas vertino teigiamai. Jo teigimu, tai rodo, kad jeigu organizacijos vieningai ir aiškiai išreiškia savo reikalavimus, į juos yra įsiklausoma ir pasiekiamas sutarimas. Tiesa, europarlamentaras norėtų, jog kitą kartą protestų neprireiktų ir būtų galima rasti sprendimus prie derybų stalo.

J. Oleko teigimu, pagrindinė priežastis, kodėl dalis kadencijos pradžioje priimtų aplinkosauginių reikalavimų buvo atšaukti, yra Rusijos karas prieš Ukrainą. Tai reikšmingai pakeitė maisto rinką Europoje ir apsunkino ūkininkų gyvenimą, todėl, pasak pašnekovo, šie pokyčiai turėjo būti įgyvendinti iškart prasidėjus karui.

Paklaustas, ar reikėtų Europai grįžti prie ankstesnio griežtesnio reguliavimo, kai situacija maisto rinkoje stabilizuosis, europarlamentaras aiškino, jog to nebūtina daryti, nes lankstesnis reguliavimas apsaugos ūkininkus, kurie labai kenčia nuo klimato kaitos.

Projektą bendrai finansavo Europos Sąjunga, vykdant Europos Parlamento dotacijų programą komunikacijos srityje.

 

Palaikote Žinių radiją? Prisidėkite prie jo veiklos tapdami jo rėmėjais: www.contribee.com/ziniuradijas
Prenumeruoti

Naujausi epizodai